انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین                    
کد استان قزوین 115               شماره ثبت 3024        

                                                                    

 

جستجوی ساده
مطالب
       
نماد اعتماد الکترونیکی Enamad.ir
نلفن تماس ضروری با انجمن استان قزوین
تلفن تماس ضروری با انجمن استان قزوین
09904208985
 شماره ادمین واتس آپ و تلگرام خاص بیماران استان قزوین
هاشمیان قائم مقام مدیر انجمن استان قزوین
موقعیت انجمن کلیوی قزوین location

مشروح سخنرانی فاطمه اشدری مدیر انجمن کلیوی استان قزوین قبل از خطبه های نماز جمعه 24-8-98


اشدری در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه گفت: موضوع نزدیکی به پایتخت برای  قزوین  یک فرصت خوب است و نباید به یک تهدید تبدیل شود ، که چرا علارغم همه پیگیریهای انجمن کلیوی ایران و قزوین و همراهی تیم جراحی پیوند اعضای بیمارستان مدرس تهران و رایزنی های وزارت بهداشت ، مقرر شده بود که در بهار  ۴۰ سالگی انقلاب  (بهمن ۹۷) مرکز جراحی پیوند اعضا در بیمارستان ولایت قزوین  اتفاق بیفتد ، و با هماهنگی انجمن کلیوی قزوین با معرفی بیمار واجد شرایط پیوند اولین پیوند کلیه  رقم بخورد از نماینده محترم ولایت فقیه و امام جمعه قزوین خواست این موضوع از حقوق مردم را مسئولین بهداشت و درمان استان پیگیری بفرمایند تا در موضوع رفاه حال بیماران عزیز دیالیزی و  سرعت بخشیدن به روند پیوند کلیه  با نگاه پدرانه ایشان اقدام اساسی صورت پذیرد
اشدری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قزوین گفت : شعار امسال هفته حمایت از بیماران کلیوی «انسان سالم» با رویکرد« خانواده سالم» است
 زیرا که اگر فردی از افراد خانواده بیمار شد آسایش همه ی خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد، گویی فقط فرد بیمار نیست بلکه خانواده بیمار است ، و هر قدر افراد خانواده برای ارتقاء سلامت یکدیگر با آگاهی لازم و رعایت سبک زندگی سالم تلاش کنند یقیناً خانواده شاداب و سالم و به مراتب جامعه سالم دست یافتنی خواهد شد ، در این خصوص مادران جایگاه ویژه‌ای در ایجاد فرهنگ سازی سبک زندگی سالم خانواده و جامعه بر عهده خواهند داشت. و حائز اهمیت است که مادر خانواده که اولویت سلامت را همواره برای اعضای خانواده ضروری می‌داند به فاکتورهای سلامت و نشاط خود نیز توجه نماید تا بتوانیم به خانواده شاداب و سالم پایدار دست یابیم . بر این اساس فرهنگ سازی و آموزش و مهارت آموزی مادران و دختران  از اولویت‌های دستگاههای متولی آموزش و سلامت است.
اشدری در سخنرانی نماز جمعه قزوین امروز گفت : امروز روز بالندگی انجمنهای خیریه  است ، با تمامی فشارها ، تهدیدها ، تحریم ها ، کمبودها چون بازویی مستحکم در کنار دولت و دستگاههای اجرایی و چون چتری معتمد و  حامی دلسوز بر سر بیماران تحت حمایت خود با تمام کمبودها و بحران منابع دارویی و مالی برافراشته است ، هر چند که این حمایت ، مدیران را برای ارائه خدمات  دارویی و درمانی ضروری بیماران مسئول تر میکند تا راهکاری بیندیشند که به فرمایش مقام معظم رهبری بیمار نبایستی به جزء ناراحتی و مشقت بیماری ، سختی دیگری را تحمل کند ، نبود دارو و تجهیزاتی چون دستگاه همودیالیز ( حداقل ۳۰ دستگاه کمبود داریم )  هزینه های آزمایشگاهی ، تصویر برداری ، دندانپزشکی ضروری واجدین شرایط پیوند کلیه  داروهای خارجی لازم و حیاتی که خارج از تعهد بیمه هست ، برخی اقلام دارویی که گران شده است و ... شدیدا فشار روحی به بیماران عزیز نیازمند وارد می سازد که انجمن صرفاً از محل کمکهای خیرین در حد وسع و توان خود بخشی از آن را می‌پردازد . به همین خاطر از دستگاههای متولی درخواست رسیدگی و نظارت و کاهش قیمت اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی را داریم .  و از سویی چشم امید به دستان پر سخاوت خیرین معزز را داریم .
اشدری مدیر انجمن کلیوی استان قزوین گفت: یکی از مهمترین فعالیت انجمن ها در سطح کشور فرهنگسازی در موضوع صدور کارت اهدای عضو اهدای زندگی پس از مرگ مغزی  است، متاسفانه مرگ مغزی اجتناب ناپذیر است ، در گذشته کمتر کسی مایل به اهدای عضو مرگ مغزی بود اما همین فرهنگ سازی باعث شده مردم با تاثیرات نیک خواهانم این خیر مضاعف آشنا شوند، صالحات  و باقیات برای خود و خانواده انجام دهند، دیده شده حتی اگر فردی که دچار سانحه و مرگ مغزی شده ،و کارت اهدای عضو نداشته خانواده و بازماندگان با یک حس و حال معنوی راضی شدند که اعضای بدن عزیزانشان را به افراد نیازمندی که سالهاست در انتظار اهدای عضو و پیوند هستند بدون هیچ غرامت مالی ببخشند، و امروز بیشترین دغدغه ی پیوند کلیه برای انجمن هزینه رو به رشد اهدای زنده به زنده برای بیماران دیالیزی ست که اظطراری پیوند دارند و نمی شود زمان پیوند را به تأخیر انداخت چون به ادامه حیات او و یا به سلامتی دیگر اعضا آسیب می‌رساند، در اینجاست که صمیمانه و عاجزانه از خیرین محترم تقاضای مساعدت مالی برای تامین هزینه پاداش اهدای کلیه برای بیمارانی را داریم که از توان مالی کمتری برخوردارند. امروز اکثر پیوندها بالغ بر ۱۸۰/۰۰۰/۰۰۰  ریال بوده است .
اشدری گفت : میتوان با هم افزایی انجمن ها برای ارائه خدمات بیشتر به بیماران  عزیز به توانمندی قابل ملاحظه ای دست یافت تا بار مشکلات عدیده ای را از دوش بیماران برداشت. در حال حاضر انجمن های مکس ، MS ، ضایعه نخاعی ، دیابت ، آبشار عاطفه ها ، نابینایان، معلولین توانا و ... این اقدام فرهنگی اجتماعی خداپسندانه گامهای مشارکت برداشتند که ان شاء الله به جمع بزرگتری خواهیم رسید .
اشدری اضافه کرد  طی تفاهم نامه ای از کمیته امداد خواسته ایم علاوه بر بیماران تحت پوشش ، درصدی از بیماران هستند که نیازمندند ولی در شرایط با محدودیت کمیته امداد نمی‌گنجند ، بنا بر ضرورت هزینه های درمان و پیوند کلیه این عزیزان را به نوعی در قالب طرحی ویژه عهده دار شوند .
اشدری اضافه کرد  طی تفاهم نامه ای از کمیته امداد خواسته ایم علاوه بر بیماران تحت پوشش ، درصدی از بیماران هستند که نیازمندند ولی در شرایط با محدودیت کمیته امداد نمی‌گنجند ، بنا بر ضرورت هزینه های درمان و پیوند کلیه این عزیزان را به نوعی در قالب طرحی ویژه عهده دار شوند .
اشدری گفت : باعث افتخار است که در خدمتگزاری به بیماران عزیز کلیوی توانسته است  پس از ۴ بار رتبه نمونه و کسب رتبه نخست کشوری ، همواره  در رتبه انجمن های برتر مورد تشویق عزیزان انجمن مرکزی قرار گیرد. ضمن تشکر از همه‌ی مردم عزیز خیرین و مسئولین که ما را در این وظیفه خطیر یاری کردند؛ جا دارد از مدیریت استان در تشکل های غیر دولتی خواسته شود برای بهبود و سرعت بخشیدن به این موفقیتها ،  تمامی دستور العملهایی که غیر محرمانه بوده  گاهی با تعابیری نادرست  و دیر هنگام اعمال میشود ، با رایزنی های دوستان ،به سختی از راههای فرعی موقعی به دست ما میرسد ، که کار از کار گذشته گاهی اوقات موجب تصور اشتباه و حتی سوء تفاهم نسبت به یکدیگر میشویم . را به موقع طی جلسه مشورتی با تشکلها یا در صورت نیاز با اقدام به جلسه آموزشی بطور مکتوب در اختیار انجمن ها و موسسات ذینفع قرار گیرد.